A
0
ریشارد واگنر موسیقی دان، کارگردان تئاتر، مقاله نویس و یکی از بحث انگیزترین آهنگسازان سبک رومانتیسم موسیقی آلمان است.
برترین ها: ریشارد واگنرموسیقی دان، کارگردان تئاتر، مقاله نویس و یکی از بحث انگیزترین آهنگسازانسبک رومانتیسم موسیقی آلمان است. مجموعه ی آثارریشارد واگنر افزون بر ۱۱۳ اثر موسیقی در زمینه های گوناگون اپرا، ترانه های چندآوایی، سونات و سمفونی، ۱۶ جلد کتاب در زمینه های تئوری موسیقی، ادبیات و سیاست را دربر می گیرد.
ریشارد واگنر؛ آهنگساز نویسنده و نویسنده عاشق پیشه


او به گفته ی موافقان و مخالفانش، موسیقی بیانگر سده ی نوزدهم میلادی را به اوج رساند و کلام و موسیقی را به بهترین وجه درهم آمیخت.

اگر تا پیش از واگنر ملودی، پایه ی اصلی موسیقی کلاسیک به شمار می آمد، با او و پس از وی هارمونی نیز از پایه های اصلی بیان آهنگین به حساب می آ ید تا جایی که بحث درباره ی "آکورد تریستان" یعنی موسیقی چندآوایی ای که واگنر برای اپرای "تریستان و ایزولده" خود آفرید، هنوز به پایان نرسیده است.

آغاز کار و جوانی

ریشارد واگنر در ۲۲ مه ۱۸۱۳ در شهر لایپزیگ در شرق آلمان زاده شد. او فرزند نهم خانواده بود. سال تولدش سال جنگ و شکست ناپلئون بناپارت در مقابل آلمان و روسیه بود. در شش ماهگی پدر و در ۷ سالگی ناپدری مهربانش لودویگ گایر را از دست داد و از آن پس کشیش هنردوستی به نام وتسل Wetzel چند سالی تربیت او را به عهده گرفت.

بدین ترتیب واگنر هنر را از خانواده به ارث نبرد. شاید همین دلیل برجستگی کار او در اپرا و موسیقی دراماتیک یا حتی موسیقی تئاترال باشد در حالیکه او ترانه ها، مارش ها و قطعاتی برای پیانو نیز ساخته است.

همسر دومش کوزیما که دختر آهنگساز بنام آن زمان فرانتس لیست و خود پیانیست چیره دستی بود، نوشته که ریشارد واگنر برای آفرینش یک قطعه، همواره نیازمند تجسم تصویر مشخص یک صحنه بوده است. او هرگز نمی توانسته موسیقی مجرد یا "هنر برای هنر" بیافریند.

واگنر از تربیت موسیقایی در کودکی و آموزش بلندمدت آکادمیک این فن در دانشگاه محروم بود. شاید به همین دلیل با ساختن آثار پرطمطراق همواره در پی جبران این کمبود می گشت. او نخست خود سروده های اپراهایش را می ساخت و سپس برای صحنه های مشخص، آهنگ هایی می نوشت.

هنگامی که ریشارد واگنر در ۱۸ سالگی به مدرسه ی عالی موسیقی لایپزیگ راه یافت، هنگامه ی شورش ها و انقلاب های شهروندان آلمان علیه فئودال ها و نظم پیشین، در اوج خود بود.

تأثیر جنبش دموکراتیک وحدت خواهان آلمان که در سال ۱۸۴۸ به اوج خود رسید، بر واگنر و کارهایش چنان ژرف بود که شاید بتوان شهرت و اعتبار او را مدیون این جنبش دانست.

فرار به سوئیس

در سال ۱۸۴۹ واگنر در شهر درسدن در شرق آلمان می زیست و به همراه روشنفکران انقلابی می کوشید در راه برچیدن نظام پوسیده ، گام هایی بردارد. هرچند او مانند برخی روشنفکران همشهری اش مستقیما به نیروهای نظامی انقلابی نپیوست، ولی به اتهام تحریک مردم و برهم زدن نظم عمومی تحت پیگرد قرار گرفت و به سوئیس گریخت.
ریشارد واگنر؛ آهنگساز نویسنده و نویسنده عاشق پیشه
تأثیر این جنبش در آثار و کارهای واگنر تنها در اپرای بلند "حلقه ی نیبلونگن" که به موضوع افول نظام اشرافی در سده های میانه و غروب و نابودی خدایان پرداخته محدود نمی شود. این تأثیر حتا در ساختمان تئاتر خصوصی که او در شهر بایرویت Bayreuth در جنوب آلمان برای اجرای سالانه ی کارهای خود با عنوان "فستیوال بایرویت" برپا ساخت نیز آشکار است. هدف واگنر این بود که در ساختمان این تئاتر خبری از لوژهای ویژه و صندلی های ردیف اول و دوم نباشد بلکه همه دایره وار در یک سطح بنشینند.

بماند که این فستیوال جایگاه و پایگاهی در مردم عادی پیدا نکرد و همواره محل تجمع دولتمردان و ثروتمندان و برگزیدگان سیاسی و فرهنگی باقی ماند.تقلید و استقلال هنری

واگنر نخستین آثار موسیقی اش که قطعه هایی برای پیانو و کم و بیش تقلیدهایی از فرانتس شوبرت و بتهوون بودند را در ۱۹ سالگی و زیر سرپرستی نخستین استادش تئودور واینلیش نوشت و اجرا کرد.

اما بذر برخی از آثار مستقل بعدی او مانند "پیش درآمد لهستانی" که زیر تأثیر جنگ های لهستان علیه روسیه و آشنایی با یک اشراف زاده ی لهستانی ساخته شدند، در همین زمان پاشیده شد. آفرینش تنها سمفونی اش "سمفونی در دو ماژور" را نیز در همین سال ها یعنی از نوزده سالگی آغاز کرد که آن هم تقلیدی از بتهوون و هایدن بود.

در آستانه ی بیست سالگی بود که بازیگری برادرش در تئاتری در لایپزیگ او را به فکر ساختن اپرا و آفرینش نخستین درام موسیقایی وی di feen یعنی "پریان" انداخت.

در سال ۱۸۴۷ واگنر بود که برای نخستین بار، مقاله ای درباره ی رهبری ارکستر نوشت و سبک نوی در این زمینه بنا نهاد که در آن رهبر افزون بر عصای خود با حرکات و سکنات چهره، ارکستر را هدایت می کند.

واگنر و یهودی ستیزی

ریشارد واگنر۳۷ ساله بود که در اوت ۱۸۵۰ بحث انگیزترین مقاله ی خود "یهودیت در موسیقی" را در "مجله ی موسیقی نو" منتشر و بدین ترتیب به اندیشه های آزادیخواهانه ی خود پشت کرد. گفتنی است که در سده ی نوزدهم یهودی ستیزی بیشتر جنبه نظری داشت و هنوز ابعاد عملی جنایت کارانه مانند دوران نازی ها را به خود نگرفته بود. یهودی ستیزان چپ و راست آزادانه در این زمینه داد سخن می دادند و حتا مارکس در نوشتار "مسأله ی یهودیان" به عنوان انتقاد از قوم خود خدای یهودیان را پول و خدای جهان را خدای یهود، قلمداد می کند.

در چنین جوی است که واگنر نیز اندیشه های یهودی ستیزانه ی خود را آشکار می سازد و ادعا می کند که "یهودی تا زمانی سروری می کند که نیروی تلاش و کوشش ما را پول تعیین کند".
ریشارد واگنر؛ آهنگساز نویسنده و نویسنده عاشق پیشه


بدین ترتیب واگنر مارکس را دستاویز اندیشه های خود قرار می دهد تا دیدگاه اش از او گذر کند و به یهودی ستیزی بیمارگونه تبدیل شود.

هیتلر در یکی از سخنرانی هایش واگنر را سرمشق خود دانسته بود. تاریخدانان بسیاری واگنر را در کسب اعتبار نازی ها در میان مردم آلمان مسئول می دانند.

از سوی دیگر ریشارد واگنر در جوانی یار و همنشین میخائیل باکونین بانی آنارشیسم و گئورگ هروگ Herweg هموند کارل مارکس بود و از این دو شخصیت تأثیر بسیار پذیرفت. در زمان سالخوردگی نیز او همواره بر ضد حکومت های مرکزی داد سخن می داد و اصولا با نهادهای متمرکز میانه ای نداشت.

شاید بتوان واگنر را به عنوان فرزند دست راستی زمان خود یهودی ستیز شمرد، اما شاید زیاده روی باشد اگر او را سرمشق و فراهم ساز ناسیونال سوسیالیسم و جنایات هیتلری بدانیم. به نوشته ی واگنر شناس بنام آمریکایی پروفسور واینر، ریشارد واگنر بی گمان در آثار خود نیز یهودی ستیز است.

آثار واگنر در زمان نازی ها بیش از هر آهنگساز دیگر از رسانه ها پخش می شدند اما همان ها اپرای "پارسیوال" او را به علت گرایش های صلحجویانه ی مضمون آن، ممنوع اعلام کردند.

پیش به سوی شهرت

واگنر در سال ۱۸۵۰ از فرانس لیست آهنگساز و پیانونواز سرآمد اتریشی - مجاری خواست اپرای "لوهنگرین" او را به روی صحنه آورد.

لیست با آماده سازی و اجرای این اپرا در شهر وایمار با حضور سرشناسان هنر و سیاست، واگنر را در جهان هنر آن روزگار مطرح ساخت. "لوهنگرین" هنرمند نابغه ی تنهایی است در محیطی نابسامان. او نیازمند احترام نیست بلکه مشتاق عشق است. "لوهنگرین" شناخته ترین اپرای واگنر است. آمیزه ایست از جنبه های عادی و زمینی با سویه های والای آسمانی. این اثر چنان در جامعه ی فرهنگی آلمان جا افتاده که آلمانی ها گاه امروز هم به جای "ای خدا" به نشان شگفتی، با الهام از اپرای "لوهنگرین" می گویند: «mein lieber Schwan) یعنی "ای قوی عزیز".

زندگی خصوصی و آخرین سال ها

این آهنگساز برجسته آلمانی ۲۳ ساله بود که برای نخستین بار با هنرپیشه ای به نام مینا پلانر ازدواج کرد.
ریشارد واگنر؛ آهنگساز نویسنده و نویسنده عاشق پیشه
او اوپرای "تریستان و ایزولده" را به ماتهیلده وزندونک Wesendonk و چند اثر گوناگونش را به همسر بعدی اش کوزیما فن بولو Cosima von Buehlow پیشکش کرد.

زندگی خصوصی اش در عشق های کوتاه و بلندمدت و تماس با برگزیدگان زمان می گذشت. برای نمونه چنان در دل پادشاه ایالت باواریا لودویگ جا باز کرده بود که لودویگ در ۲۰ سال آخر زندگی آهنگساز، هزینه های کلانی از صندوق عمومی صرف او و اجرای آثارش کرد.

۶۳ ساله بود که با کمک پادشاه لودویگ ملکی در شهر بایرویت خرید. از آن پس "فیستوال بایرویت" که در اصل اجرای سالانه ی آثار خودش بود را در تالار تئاتر آن ملک برگزار کرد.

ریشارد واگنر در روز ۱۳ فوریه ی ۱۸۸۳ میلادی هنگامی که مشغول نوشتن مقاله ی "زنانگی در آدمی" بود، در بایرویت درگذشت اما بحث و مجادله درباره ی زندگی و آثار پر شر و شورش هنوز همانند زمان خودش ادامه دارد.
منبع: برترین ها دات آی آر

مطالب بیشتر